2024.03.29. - Auguszta

A dohányzás

A dohányzás
A dohányzásA dohányzás által kiváltott káros hatások a komplex dohányfüst hatásnak tulajdoníthatók, míg a függőségi viszony megteremtésében leginkább a nikotin a felelős. A nikotin a dohánylevél alkaloidja, s fontos élvezeti szer. A nikotin hatását a központi idegrendszer vegetatív dúcain, a dopamin-, az acetilkolin receptorokon fejti ki, a periférián pedig az ideg-izom ingerület átvitelre hat. Mivel a nikotin gyorsan bomló anyag, felezési ideje 2 óra, az általa előidézett változások átmenetiek, a kedvező, kellemes állapot múló jelenség.
bohócdoktor vizit szja 1%
Mi a dohányzás?

Szenvedélybetegség-nikotinfüggőség! A nikotinfüggőségnek három formája ismert:

1. Élettani dependencia (súlyos és közepes függőség) pl. felkelés után szinte azonnal rágyújt, nehezen állja meg, hogy nemdohányzó helyen ne gyújtson rá, sokat dohányzik.
2. Pszichés, szociális függés.
3. Bizonyos tevékenységekhez, napszakokhoz

A nikotin megváltoztatja:

- az idegrendszer aktivitását;
- fokozza a szívműködést;
- lazítja a vázizomzatot;
- időlegesen növeli az idegrendszer vérellátását;
- kedvezően befolyásolja a munkateljesítményt;
- növeli szellemi teljesítőképességet,
- és tompítja az alkohol hatását a reakció-idő megnyúlására vonatkozóan.

A szervezet megvonási tünetekkel jelzi a nikotinhiányt, a nikotin éhséget, ezek:

- a szorongás,
- a nyugtalanság,
- a türelmetlenség,
- a koncentrálóképesség csökkenése,
- a sóvárgás,
- az éhség,
- a gyomor- és bélpanaszok,
- a fejfájás és
- alvási zavarok.

Azonban a szervezet időközben egyre nagyobb és nagyobb nikotindózist tolerál, hozzászokik és így egyre több és több cigarettát követel az azonos "kellemes" hatás fenntartásához. A hozzászokás révén alakul ki, hogy egy erős dohányos naponta a halálos adag nikotinnál nagyobb mennyiséget juttat be a szervezetébe.


A dohányzás károsító hatása:

A dohányzás a légutakban helyi, és a szervezet egészére ható károsító tényező, amely érinti: a szív-érrendszert, a csontrendszert, a vázizmokat, a bőrt, a genetikai állományt és az endokrin rendszert.

A dohányzás által előidézett betegségek közül: a szájüregi, a gége, a nyelőcső és a tüdőrák a legismertebb, de semmivel sem kisebb jelentőségű a krónikus obstruktív tüdőbetegség, amely 2010-re becslések szerint a 4. leggyakoribb halálok lesz és tömegeket érint.

A dohányzás a nitrogénmonoxid felszívódásának gátlásával érszűkülethez, szívinfarktushoz, szexuális diszfunkcióhoz, inzulinrezisztens diabéteszhez, gyomorfekélyhez, csontritkuláshoz, izomgyengeséghez és bőrelvékonyodáshoz vezet.

Károsodik a méhen belül fejlődő magzat, a koraszülés, a halvaszülés és a fejlődési rendellenesség sokkal gyakoribb a dohányos anyák magzatjai között.

Mit lehet tenni?

Hagyjon fel káros szenvedélyével!

- Változtasson életmódján,
- tűzzön ki fontos célokat,
- étkezzen tudatosan,
- válassza az egészséges fehérjét,
- telítetlen zsírsavakat,
- növényi rostokat,
- antioxidánsokat jelentős mennyiségben tartalmazó táplálékot.


Kérjen orvosi segítséget! Miután a legkomplexebb, a legsikeresebb, a leglelkiismeretesebb orvos a legjobban együttműködő betegcsoporttal sem tudott eddig 13-19%-nál jobb eredményt elérni az erős dohányos csoportban a leszoktatásra vonatkozóan, minden dohányos komplex vezetése a fenti szempont szem előtt tartásával indokolt.